Nordic Skiers Ready For Region III Championships: Fox Wins Pair Of Borough Ski Titles

Posted: February 11, 2014 at 7:07 am

The 2014 Region III Nordic Ski Championships, the second leg in the “Big 3″ series of ski events, are scheduled for the Tsalteshi Trails on Friday and Saturday, February 14-15.

Friday’s freestyle races begin with the varsity girls at 2:00 p.m.; followed by the varsity boys at 2:45 p.m.

Saturday’s classis style races feature the varsity boys at 11:00 a.m.; followed by the varsity girls at noon.

 

Kenai Peninsula Borough Nordic Championships: Results

Soldotna High’s Sadie Fox raced to victories in both disciplines at the KPBSD Nordic Championships.  Fox won the 8K event on Friday with a time of 26:39; and followed with a victory in the 5K event on Saturday in a time of 15:32.  On the boys side, SoHi’s Colten Diehl won Friday’s 10K skate with a time of 27:54 and on Saturday, Kenai’s Travis Cooper won the 5K event in a time of 13:03.  Cooper wins the borough combined title by 15 seconds.

2014 Borough Nordic Ski Results

Girls Overall Team Standings — 1. Soldotna, 3:02:57; 2. Kenai, 3:10:35; 3. Homer.

Girls 8K  — 1. Sadie Fox, Sol, 26:39.3; 2. Hannah Pothast, Sol, 28:25.8; 3. Kirsten Nyquist, Ken, 29:09.5; 4. Mika Morton, Sky, 29:14.4; 5. Alex Bergholtz, Ken, 29:32.7; 6. Rachel Ellert, Hom, 30:02.8; 7. Dani McCormick, Sol, 30:33.9; 8. Emily Werner, Sol, 30:52.2; 9. Katie Cooper, Ken, 31:11.1; 10. Annamarieka Chythlook, Sky, 32:01.2; 11. Olivia Hutchings, Sol, 32:04.8; 12. Mikaela Salzetti, Ken, 32:26.0; 13. Audrey Russel, Hom, 32:53.9; 14. Molly Erickson, Sol, 33:11.8; 15. Xochi Harbison, Sol, 34:04.7; 16. Brittany Hollers, Sky, 36:35.2.

Girls 5K  — 1. Sadie Fox, Sol, 15:32.6; 2. Mika Morton, Sky, 16:04.1; 3. Aspen Daigle, Hom, 16:18.2; 4. Hannah Pothast, Sol, 16:20.4; 5. Kirsten Nyquist, Ken, 16:29.7; 6. Rachel Ellert, Hom, 16:50.8; 7. Alex Bergholtz, Ken, 16:56.9; 8. Mikaela Salzetti, Ken, 17:10.0; 9. Dani McCormick, Sol, 17:12.6; 10. Olivia Hutchings, Sol, 17:20.5; 11. Emily Werner, Sol, 17:28.9; 12. Katie Cooper, Ken, 17:39.5; 13. Annamarieka Chythlook, Sky, 18:20.8; 14. Mariah Vantrease, Hom, 18:29.2; 15. Molly Erickson, Sol, 18:32.0; 16. Audrey Russel, Hom, 18:41.8; 17. Xochi Harbison, Sol, 19:21.9; 18. Brittany Hollers, Sky, 20:32.6.

Boys Overall Team Standings — 1. Kenai, 2 hours, 52 minutes, 20 seconds; 2. Soldotna, 2:56:13; 3. Skyview, 3:05:55; 4. Homer, 3:13:59.

Boys 10K  — 1. Colton Diehl, Sol, 27:54.0; 2. Travis Cooper, Ken, 28:06.3; 3. Brian Rowe, Hom, 28:45.8; 4. Levi Michael, Sol, 29:31.5; 5. Fox Michaud, Ken, 29:31.5; 6. Olen Danielson, Ken, 29:41.0; 7. James Butler, Ken, 29:45.3; 8. Brenner Musgrave, Sky, 30:08.4; 9. Tanner Best, Sol, 30:12.0; 10. Jordan Theisen, Ken, 30:35.7; 11. Nate Mole, Ken, 30:44.1; 12. Josh Vantrease, Hom, 31:32.0; 13. Addison Downing, Sol, 31:43.5; 14. Jeremiah Hudson, 31:51.1; 15. Sky Schlung, Sky, 31:55.8; 16. Drew Kant, Sol, 32:08.8; 17. Daniel Shuler, Ken, 32:26.7; 18. Liam Floyd, Ken, 32:37.1; 19. Sterling Stasak, Sky, 32:59.2; 20. Aaron Swedberg, Sol, 33:12.0; 21. Nick Zweifel, Sew, 33:55.3; 22. Cody Kincaid, Sol, 34:05.9; 23. Hoxi Parks, Hom, 34:52.7; 24. Logan Hemphill, Sky, 35:50.8; 25. Ryan Navrot, Hom, 36:16.5; 26. Tadhg Scholz, Hom, 36:24.3; 27. Jerry Swanson, Sew, 38:23.8.

Boys 5K  — 1. Travis Cooper, Ken, 13:03.1; 2. Colton Diehl, Sol, 13:29.5; 3. Jordan Theisen, Ken, 13:47.4; 4. Levi Michael, Sol, 13:49.3; 5. Brian Rowe, Hom, 13:58.0; 6. James Butler, Ken, 14:02.8; 7. Brenner Musgrave, Sky, 14:07.2; 8. Tanner Best, Sol, 14:16.0; 9. Fox Michaud, Ken, 14:22.6; 10. Nate Mole, Ken, 14:30.4; 11. Olen Danielson, Ken, 14:37.7; 12. Jeremiah Hudson, Sky, 14:50.0; 13. Sky Schlung, Sky, 14:50.8; 14. Josh Vantrease, Hom, 14:59.6; 15. Liam Floyd, Ken, 15:16.1; 16. Addison Downing, Sol, 15:17.1; 17. Drew Kant, Sol, 15:33.6; 18. Sterling Stasak, Sky, 15:44.7; 19. Daniel Shuler, Sky, 15:48.9; 20. Cody Kincaid, Sol, 15:52.9; 21. Aaron Swedberg, Sol, 16:14.3; 22. Logan Hemphill, Sky, 16:23.4; 23. Jerry Swanson, Sew, 16:42.5; 24. Hoxie Parks, Hom, 16:46.9; 25. Tadhg Scholz, Hom, 16:47.5; 26. Ryan Navrot, Hom, 17:35.5; 27. Nick Zweifel, Sew, 17:39

Comments are closed.